Hamilelik mucizesi!

Hamile Pilatesi Mucizesi. Bunu okuyorsanız ve hamileyseniz, tebrikler! Hamilelik, bir kadının hayatındaki en özel zamanlardan biridir ve deneyim her kadın için çok benzersizdir, hiçbir hamilelik asla tamamen aynı değildir. Burada, yararlı bulacağınızı umduğum bazı bilgileri ve ipuçlarını paylaşıyorum.

İlk Trimester Yolculuğun İlk Adımı…

Genellikle hepsinin en zor üç aylık dönemi. Birçokları için en zor kısım, tüm yapmak istediğin dünyaya “hamileyim!” demekken hamileliğini bir sır olarak saklamaktır. … ve ayrıca neden kendinizde olmadığınızı veya kendinizi iyi hissetmediğinizi, içmediğinizi veya genellikle yapacağınız şeylerden kaçınmadığınızı açıklayın.

İlk üç aylık dönemin getirdiği diğer zorluk sabah bulantısıdır! Tabii bununla acı çekmeyecek kadar şanslı olan şanslı kadınlardan biri değilseniz.

Sabah rahatsızlığı
Birçokları için bu sadece sabahları hastalık değil, bütün gece ve bütün gün hastalık olabilir! Bazen sabahları daha kötü olabilir, ancak birçok insan bütün gün korkunç mide bulantısından muzdariptir. 

Sabah bulantısına ne sebep olur?
Sabah bulantısına neyin neden olduğu konusunda çok fazla spekülasyon var (aşağıda yaygın rahatsızlıklar hakkında daha fazla bilgi edinin), ancak bunlardan biri hormonlar!! Hamilelikte bulantı ve kusmanın, hamile kaldığınızda vücudunuzun ürettiği hormon olan insan koryonik gonadotropinin (HCG) etkilerinden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Artı tarafta, tıp doktorları sabah bulantısını olumlu bir şey olarak görürler çünkü bu, plasentanızın iyi geliştiği ve düşük yapma olasılığınız daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kan basıncınız düşükse, kan şekeriniz düşükse veya mideniz boşsa sabah bulantısı daha da kötüleşebilir. Bazen, öyle hissetmeseniz bile, hafif bir egzersiz genellikle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve kesinlikle bir ders yapmak hastalığı aklımdan çıkarmama yardımcı olur.

Hamilelik mucizesi!

• Bej Diyeti – Genelde çok sağlıklı olan diyetiniz gözden kaçarsa ve aniden gökkuşağı rengindeki tabak dolusu yemeğiniz aniden bej olursa, söylenecek ilk şey kendinizi hırpalamayın! Evet, bej diyet, vücudunuzun ilk üç aylık dönemde can attığı şeydir. Vücudunuzu dinleyin, belirli yiyecekleri bir nedenden dolayı can atıyor. Genellikle tuzlu yiyecekler, tatlılar veya her ikisi için de bağırır! İşte size yardımcı olabilecek yiyecekler: Marmit veya reçelli beyaz tost veya krepler, zengin çay bisküvileri, peksimet veya bebek bisküvileri, hazır tuzlu veya tuzlu ve sirkeli cipsler, kavun, muz, şekerlemeler.
• Güçlü yemek kokularından kaçının.
• Bol bol dinlenin (yorgunluk mide bulantısını daha da kötüleştirebilir).
• Yataktan kalkmadan önce tost veya sade bisküvi gibi sade bir şeyler yemek yardımcı olabilir.
• Karbonhidrat oranı yüksek ve yağ oranı düşük (ekmek, pirinç, kraker ve makarna gibi) sade gıdalardan oluşan küçük, sık öğünler yiyin.
• Yemek kokusu midenizi bulandırıyorsa soğuk yiyecekler yiyin.
• Su gibi bol sıvı tüketin (sıvıları az ve sıklıkla yudumlamak kusmayı önlemeye yardımcı olabilir). Gazlı su için bir zevk geliştirdim! Gazla ilgili mide bulantısını hafifleten bir şey var. Bazen bol miktarda taze limon suyuyla çılgın köpüklü su yapardım.
• Zencefil içeren yiyecek veya içecekleri yiyin. Zencefilin bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Ne yazık ki benim için işe yaramadı.
• Akupresür bilek bantları – özel bir bant kullanarak bileğinize baskı uygulamanın semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ancak dikkatli olun, arkadaşlarınız sizi bu bileklikleri takarken görürlerse hamile olduğunuzdan şüphelenecekler!
• Yemeklerinizi hazırlayacak ve atıştırmalıklarınızı getirecek birinin olması gerçekten yardımcı olabilir.

Daha sağlıklı gıda takasları
Hastalığınız kötüyse, vücudunuzun tolere edebileceği şeyleri yemeniz yeterlidir. Bazen vücudunuz daha sağlıklı bir versiyon seçmek konusunda olumsuz olmayabilir, bu yüzden işte canınız çekebilecek daha sağlıklı yiyecek takasları:
saat meyve konservesi
Beyaz ekmek Kepekli veya tohumlu ekmek
Cips Sebze veya mercimek cipsleri
normal bisküvi Organix bebe bisküvisi
Zencefilli fındık Nairns yulaflı zencefilli bisküvi
Cips Mercimek cipsleri, cipsler, fırınlanmış (kızartılmış değil) cipsler, patlamış mısır
Dondurma Dondurulmuş meyve, donmuş yoğurt
Buz şekerleri Meyve suyu veya smoothie’lerden yapılmış, dondurulmuş meyve (muz, kiraz, yaban mersini, mango gibi şeker içeriği nedeniyle daha tatlı veya daha yumuşak meyveler)
cips Tatlı patates dilimleri veya cipsleri
tatlılar Dondurulmuş üzüm, kuru mango veya kurutulmuş veya dondurularak kurutulmuş meyveler.
Gazlı içecekler Bir tutam meyve suyu ile köpüklü su (gazlı suyumda taze limon istedim)
İlk üç aylık dönemde egzersiz yapmak
Ne yazık ki, 8 gebelikten 1’inin düşükle sonuçlandığı tahmin edilmektedir. Çoğunluğu annenin yaptığı hiçbir şeyden kaynaklanmaz. Düşüklerin çoğu, bebekteki anormal kromozomlardan kaynaklanır. Kromozomlar, bir bebeğin gelişimine rehberlik eden genetik “yapı taşlarıdır”.
Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde yeni bir şeye başlamamanın her zaman akıllıca olduğunu düşünürüm, çünkü bir şey olursa, bir kadının kendini suçlamaya çalışması ve kafasında bunun böyle bir şey olup olmadığı konusunda bir soru sorması çok yaygındır. o yaptı.

Hamilelik mucizesi!

Yönergeler, daha önce yaptığınız şeyi mantıklı bir şekilde yapmaya devam edebilmenizdir. Yani hamile kalmadan önce yoga ve pilates yaptıysanız, uygulamanıza devam edebilirsiniz. Hamileliğiniz oluşana kadar (yani Son 12 hafta) yeni bir şeye başlamamanız önerilir. BEDENİNİZİ DİNLEYİN. Hamileyken, vücudunuzla o kadar uyumlu hale gelirsiniz ki, ona dikkat edin. Düşene kadar egzersiz yapmayın. Moderasyon anahtardır. Doğru egzersiz türü aslında sizin ve bebeğiniz için çok iyidir.
Pilates veya yoga pratiğinize devam ederseniz, derin bükülmelerden kaçınmanızı öneririm ve egzersizlerin 1. seviyesini tercih eder ve işleri biraz daha kolaylaştırırdım. Bunun nedeni, bu ilk üç aylık dönemde, embriyonun kendisini rahminize yerleştirmeye ve tamamen güvenli ve sıkı bir şekilde sarılmaya çalışmasıdır, bu yüzden ona mümkün olan en iyi şansı vermek isterim. Bununla birlikte, bu bilgilerin herhangi biri için yararlı olması durumunda, hamileliğimin haftalar öncesinden hamile olduğumun farkında olmadığımda amuda kalkma, şiddetli geri dönüşler, güçlü çekirdek çalışma ve her zamanki ileri düzey yoga ve Pilates pratiği yapıyordum. Bir dakikalığına bunu yapmanı önermiyorum, ama hamile olduğunu ve böyle şeyler yaptığını öğrenirsen, endişelenme, şimdi sakin ol. İleri düzey bir uygulama ile devam etmek için yıllarınız olacak.

Hamileliğinizin geri kalanında egzersiz yapmak
Hamilelik sırasında orta düzeyde egzersiz, NHS tarafından tavsiye edilmektedir. Hamilelik sırasında egzersiz yapmanın size ve bebeğinize pek çok faydası vardır. Ben büyük bir hayranıyım ya da hamilelik sırasında hem Pilates hem de yoga, çünkü bu iki disiplin hamile vücuda çok yardımcı olan geniş bir uygulama ve egzersiz araç kutusu içerir. İkiniz için de hamilelik sırasında egzersizin faydaları hakkında çok fazla araştırma var. Ayrıca egzersiz, preeklampsi veya gestasyonel diyabet gibi bazı gebelik komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Dilerseniz hamileliğiniz boyunca bebeğiniz doğana kadar egzersiz yapabilirsiniz! Genellikle çoğu kadının en fazla enerjiye sahip olduklarını ikinci üç aylık dönemlerinde ve üçüncü üç aylık dönemlerinin ortasına kadar bulduklarını görüyorum. Her gün farklı hissedeceksiniz, bu yüzden hamile pilatesi vücudunuza uyum sağlamanız ve o gün size uygun bir seviyede çalışmanız yeterli. Pilatese ve yogaya son tarihinize kadar devam edebilirsiniz, önemli olan kendinizi iyi hissedip hissetmemenizdir. Müvekkillerimin çoğu, derslerin refah duygularını artırmaya yardımcı olduğunu gördükleri için son tarihlerine kadar derslerime geliyorlar, ancak bu tamamen bireysel.

İşte hamileliğiniz sırasında egzersiz yapmanın faydalarından sadece birkaçı:

• Fitness seviyelerinin bakımı
• Artan vücut farkındalığı ve iyileştirilmiş duruş
• Alt ve üst sırt ağrısının önlenmesi
• Ağırlık kontrolü
• Doğum sonrası daha hızlı iyileşme
• Bildirilen daha kolay hamilelik ve doğum
• Artan psikolojik refah, benlik imajı ve güven
• Artan venöz dönüş ve dolaşım
• Azaltılmış su tutma ve ödem
• Gevşemeye yardımcı olur, uykuyu iyileştirir ve enerji seviyelerini artırır
• Annelik için ihtiyaç duyulan alanları güçlendirmeye yardımcı olur.
• Pelvik taban kaslarını güçlendirmeye ve farkındalık getirmeye yardımcı olur.
• Bebeğinize kanıtlanmış faydaları

 

Hamilelikte Sık Görülen Rahatsızlıklar
Hamileyken vücudunuz BÜYÜK değişikliklerden geçer. Bir kadının vücudunun bebek büyütmek için yaptıkları inanılmaz. Bu devasa görevin bir sonucu olarak, normalde hissedeceğinizden çok daha fazla nefes darlığı hissetmeniz ve aşırı derecede yorgun hissetmeniz tamamen normaldir. Bunun başlıca nedeni, bebeğinizi büyütmek ve hamileliği sürdürmek için vücutta meydana gelen büyük fizyolojik değişikliklerdir.
İşte hamilelik sırasında yaşayabileceğiniz bazı yaygın rahatsızlıklar:
Sabah bulantısı ve mide bulantısı
Normalde sabah bulantısı, eğer alırsanız, yaklaşık 6 hafta içinde başlar ve günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Şanslıysanız, genellikle ikinci üç aylık dönemde geçer (bir noktada!). İşte mide bulantısını ve hastalığı tetiklediği söylenen farklı faktörlerin bir listesi:

• Hipoglisemiye neden olan boş bir mide
• Hormonlardaki dalgalanmalar ve dengesizlikler
• Sindirim sisteminde normal hamilelikle ilgili değişiklikler, sindirim sistemini yavaşlatır ve kabızlığa neden olur
• Yağlı yiyecekler
• Egzersiz eksikliği

Genel olarak mide bulantısı, yapmak isteyeceğiniz son şey olmasına rağmen hafif hareketler ve nefes alma ile hafifletilebilir. Garip bir şekilde kendimi çok hasta hissettiğimi ve bir dersi nasıl öğreteceğim konusunda endişelendiğimi hatırlıyorum ama hareket etmeye ve öğretmeye başladıkça daha iyi hissetmeye başladım.
Kabızlık
Kabızlık, esas olarak bağırsak aktivitesinin azalmasına neden olan hamilelik hormonları nedeniyle hamilelikte çok yaygındır. Bu daha sonra hazımsızlık ve mide bulantısı gibi diğer hamilelik semptomlarına katkıda bulunabilir.
Hareket gerçekten kabızlığa yardımcı olur ve ayrıca birçok meyve ve sebze yoluyla lif alımınızı artırır.
Sırt ağrısı ve siyatik
Hamilelikte sırt ağrısı birçok nedenden dolayı çok yaygındır. Bazı nedenler şunlardır: Bebeğin ağırlığının alt sırt kaslarına baskı yapması, kabızlık, kötü duruş ve uzun süre ayakta durma veya oturma.
Hem Pilates hem de yoga, duruş problemlerinde ve sırtınızdaki ağrı ve sızıları gidermede yardımcı olabilir.
Siyatik son derece ağrılıdır ve genellikle kalçadan bacağa doğru yayılan bir sinir ağrısı olarak hissedilir. Bunun bir nedeni, bebeğin siyatik sinire baskı yapması olabilir. Bazen neden gergin kaslardır. Bebeğim doğmadan birkaç hafta önce üçüncü üç aylık dönemimde siyatik oldum çünkü doğuma hazırlanırken pelvisimde değişiklikler oluşmaya başladı. Siyatik ile yardımcı olabilecek bazı harika yoga ve Pilates egzersizleri var.

hamile pilatesi mucizesi

hamile pilatesi mucizesi


Yüksek ve düşük tansiyon
Bir kadının kan basıncının hamilelik sırasında değişmesi normaldir. Egzersiz yaparken sersemlik hissediyorsanız, kollarınızı başınızdan daha yükseğe kaldırmaktan kaçının ve postüral hipotansiyonu önlemek için yavaşça yukarı ve aşağı kalkın. Yüksek tansiyon hamilelikte bir sorundur ve çok ciddi olan preeklampsinin semptomlarından biri olduğu için düzenli olarak izlenecektir.
Araştırmalar, yüksek tansiyona en çok katkıda bulunanların stres, yetersiz beslenme ve egzersiz eksikliği olduğunu belirtiyor.

Karpal tünel Sendromu
Bu durum hamilelik sırasında tüm hamile kadınların %50’sini etkiler. El bileğindeki median sinirin sıkışması ağrı ve uyuşmaya neden olur. Karpal tünel sendromunun (KTS), hamilelik sırasında sıklıkla meydana gelen ve karpal tünele ekstra basınç oluşturan ekstra sıvı tutulmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. CTS’den muzdaripseniz, ellerinize ağırlık verirken, yumruklarınızı sıkın ve öğretmeninize size yardımcı olacak bazı bilek egzersizleri gösterebileceğini söyleyin.
nefes darlığı

Hamilelik sırasında nefes darlığı hissetmek yaygındır. Başlangıçta, bir kadının dolaşım sistemini etkileyen vücutta meydana gelen büyük değişiklikler nedeniyle yaygındır. Üçüncü trimesterde, bebek diyaframın altına doğru iterken bebeğin akciğerleri sıkıştırmaya başlamasıdır.

Gövdedeki alanı artıran duruşlar yardımcı olacaktır.
Tükenmişlik
Başka bir insan yetiştirirken hamilelik sırasında daha fazla uykuya ihtiyaç duymanız normaldir! Birçok kadın, ilk üç aylık dönemde aşırı derecede yorgun olduklarını fark eder, çünkü en büyük hormonal değişikliklerin meydana geldiği ve ilk zamanlayıcının sonunda bebeğinizin tüm vücut parçalarının oluştuğu zamandır – bu inanılmaz bir başarıdır! Ayrıca progesteron hormonunun artan miktarının, sinir sistemi için doğal bir depresan olduğu için kadınların uykulu olmasına neden olduğu bilinmektedir.

Egzersiz söz konusu olduğunda, vücudunuzu dinleyin. Çok yorucu olmadıkça, hareket genellikle daha az yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Çoğu zaman bir kadının en fazla enerjiye sahip olduğunu bulduğu ikinci üç aylık dönemdir. Bu benim için kesinlikle doğruydu (sabah bulantısı durduğunda da olsa).

Kadıköy  Konum  –  Üsküdar  Konum  –  Maltepe  Konum